Nový Zéland – Dovolenka za lacno

Nový Zéland – Dovolenka za lacno

Franz Jospeh Glacier

Ako najlepšie zažiť dovolenku na Novom Zélande za čo najmenej? Jednoducho! Choďte kempovať. Pripravili sme pre vás prehľad všetkých dôležitých informácií, čo musíte vedieť o kempoch a kempovaní na Novom Zélande, ktoré sme si overili na vlastnej koži s 1 rok a 10 mesiacov starým dieťaťom.

Dovolenka v stane alebo karavane?

Ak niečoho na Zélande nie je núdza, sú to kempy. Kiwiovia sú priam fanatickí kempovači, ktorí rodinnú dovolenku trávia najradšej v stane alebo karavane. Južný ostrov (väčší z dvojice), je priam posiaty kempami rôznej úrovne. Na začiatku svojej cesty si však musíte ujasniť, či dovolenku na Novom Zélande strávite v stane alebo karavane.

Wanaka Lakeview Holiday Park
Stanovačka vo Wanake

Požičovne áut ponúkajú obrovské množstvo karavanov a obytných áut. Viac o cenách a výhodách/nevýhodách sme písali v našom Najlepšom sprievodcovi Zélandom. Najlacnejšia varianta dovolenky na Zélande je samozrejme stará dobrá stanovačka. Tú vám ale môže znepríjemniť zélandské premenlivé počasie. Ak cestujete s dieťaťom, ako sme cestovali my, nepriaznivé počasie môže byť pekná oštara. Nezabudnite si preto pred každou cestou skontrolovať počasie cez portál yr.no, kde nájdete pomerne presné predpovede počasia. Ako sa teda rozhodnúť?

Ani ryba ani rak, ale kabína

Novozélandské kempy, to vám nie sú len také obyčajné holé bosé miesta na parkovanie alebo stanovanie. Tieto kempy sú hotové mestečká. Väčšina kempov okrem stanovacieho a kempovacieho miesta ponúka aj tzv. „cabins“. Tie môžu byť rôznej úrovne komfortu od mini domčeku s vlastnou kuchynkou a teraskou až po unimobunku, do ktorej sa vmestí iba posteľ. Výber je na vás. Všetko je na veľmi slušnej úrovni, takže báť sa netreba.

Cabins Wanaka New Zealand
Niektoré z kabín v kempe, Wanaka

Kabíny sú pomerne obľúbenou alternatívou pre rodiny s deťmi, ktoré tam dokážu tráviť celé prázdniny. Pozor preto na vysokú obsadenosť. Ak sa rozhodnete pre stanovačku s občasným prespaním v kabíne v prípade zlého počasia, odporúčame bookovať dopredu a nespoliehať sa na šťastie zlatej rybky. Mohlo by sa vám stať, že skončíte so stanom po krk v blate 🙂

Cena

Cena za kabínu je zhruba rovnaká ako za parkovacie státie karavanu s elektrikou – od 40$ do 80$ (24€-50€) za karavan/kabínu, pre 2-4 ľudí. V TOP sezóne to môže byť samozrejme viac. Záleží od mesiaca a vzdialenosti atrakcií. Platí priama úmera. Čím bližšie k pekným miestam, tým drahší kemp. Logicky. Cenu, ktorú sme dostali my pri Franz Joseph Glacier za kabínu pre 2 dospelých a 1 dieťa bola 130$ za noc (cca 80€), takže áno, šli sme radšej do stanu. Ten bol pre porovnanie 53$ (32€). To ale nebola bežná cena za stanovačku. Zvyčajne sme platili okolo 40$ (24€) za stanové miesto. Vyššia cena pri ľadovci bola spôsobená nedostatkom kempov a veľkému množstvu ľudí.

Rainforestretreat, Franz Jospeh Glacier
Unimobunka v pralese, Franz Jospeh Glacier

Niečo pre backpack-erov

Pokiaľ cestujete ako backpacker a stanovačky máte po krk, lepšie vybavené kempy ponúkajú aj zdieľané ubytovanie. Na izbe s rôznym počtom ľudí sa ľahko zoznámite a prípadne naviažete cestovné priateľstvá. Náš sprievodca Mitch nás takto opustil niekoľkokrát, lebo zdieľané bývanie ho vychádzalo lacnejšie ako stanové miesto – cca 20-30$/noc.

Dovolenka ideálna pre rodiny s deťmi

Bežný novozélandský kemp je rajom pre deti. Absolútny základ každého kempu je detské ihrisko s preliezkami, trampolínami a hojdačkami. Veľmi častný je bazén alebo aspoň jackuzzi. Všetko v cene ubytovania. Množstvo zelených plôch dáva deťom možnosť na voľné hry alebo vozenie sa bicyklom.

Bazén, dovolenka, Nový Zéland
Bazén, kemp Akaora

Novozélanďania sú veľmi priateľskí a ich deti tento dobrý zvyk odkukávajú. Nemajú problém zapojiť do hry aj deti, ktoré hovoria iným jazykom alebo majú inú farbu pleti. V kempoch sú si všetci rovní a rovnako špinaví. Tak ako sa dospeláci grupujú okolo grilov, ich deti sa družia na ihriskách.

Kemp Wanaka, Nový Zéland
Deti v akcii, Wanaka

Vybavenosť kempov

Dovolenka na Novom Zélande v kempe nie je žiadna divočina aj keď to tak môže znieť. Kempy sú maximálne pohodlné a vybavené všetkým potrebným. Každý disponuje niekoľkými kuchynkami, veľkým počtom spŕch aj toaliet. Kuchynky väčšinou bývajú vybavené tým základným ako hrnce, panvice, umývacie prostriedky, no nie je to pravidlom. Mať svoju výbavu sa preto vždy oplatí. Jeden kemp bol tak vytunovaný, že ponúkal zadarmo kávu, čaj, taniere, hrnce aj koreniny. Úžas.

Kuchynka, Rainforestretreat, Nový Zéland
Kuchynka s plnou výbavou zdarma, Franz Jospeh Glacier
Kemp Rainforestretreat, Nový Zéland, dovolenka
Čaj a káva zadarminko, Franz Joseph Glacier

Sauna aj herne

V kempoch si pohodlne vyperiete za malý poplatok (cca 3$/20 min), alebo ugrilujete na vonkajších griloch (zadarmo, prípadne 1$-2$/15min. )
Taká saunička za smiešny poplatok 10$ (6€)/pol hodina pre dvoch, tiež stojí za zmienku.

Jackuzzi, Rainforestretreat, Nový Zéland
Jackuzzi v kempe, felmi dobre, Franz Jospeh Glacier

Top kempy vám zadarmo alebo za malý poplatok ponúknu herne s počítačovými hrami a playkom,nabíjacie stanice pre telefóny, televízor alebo iné.

Kemp, Akaora, Nový Zéland, Dovolenka
Výhľad z kempu, Akaora

Teplá voda nadovšetko

Pre mňa najväčšia vychytávka novozélandských kempov bola teplá voda v sprche. Zadarmo. Nepretržite. Bez tokenov. No raj. Ocenila som to najmä kvôli dieťaťu, ktoré sa neustále sprchovalo so mnou. Vhadzovanie tokenov a odpočítavanie zostávajúcich sekúnd, keď máte napenenú hlavu sme tu nezažili ani raz.

Dovolenka, Nový Zéland, kuchynka v kempe
Horúca voda bola nie len v sprchách, ale nonstop aj v kuchynke. Hneď vhodná na varenie

Itinerár kempov

Počas našej cesty naprieč Zélandom za 9 dní sme navštívili 4 kempy, jeden hotel a jeden nedokončený rodinný dom (nášho sprievodcu). Bývali sme v stane, v kabíne, v unimobunke, v hotelovej izbe tretej kategórie, v dome za 2 milióny dolárov a videli sme aj backpackers domčeky. Vyhodnotiť, čo bolo z nich najlepšie je ťažké. Každé miesto malo niečo do seba a každé sa nám zarylo do pamäti iným spôsobom. Tu je teda krátky zoznam všetkých miest, kde sme bývali, spolu s cenami za ubytovanie pre dvoch dospelých a jedno dieťa + miesto, kde sa nachádzali. Cestovali sme v top sezóne a počas letných prázdnin (január), takže ceny boli vyššie.

Hotel, Arthurs Pass, Nový Zéland, Dovolenka
Tu sme síce nebývali, ale ak tadiaľto raz pôjdete, určite choďte pozrieť aj dnu, stojí to zato :), Arthur ‚s Pass

Najznámejšia sieť kempov sa volá TOP 10 Holiday Parks. Nájdete ich po celom Zélande vo vysokom štandarde. Ak sa rozhodnete pre dovolenku na Novom Zélande, určite ich neobíďte. Tak ako všetko na Zélande, aj tieto naozaj stoja zato.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *