Nový Zéland s deťmi – najlepší sprievodca

Nový Zéland s deťmi – najlepší sprievodca

 

Nový Zéland s deťmi, Akaora

Všetko čo potrebujete vedieť ak sa chystáte výletovať na Nový Zéland s deťmi

Oplatí sa cestovať na Nový Zéland s deťmi cez pól sveta?

Potrebujem na vstup do krajiny víza?

Je ozaj taký drahý?

Koľko stojí prenájom auta alebo karavanu?

Tu je prehľad všetkých užitočných informácií ako absolvovať Nový Zéland s deťmi – od leteniek, cez víza a prenájom áut či kemper vanov čo sme spísali (aj platili) my na južnom ostrove, s 1 rok a 10 mesiacov starým synátorom. Ďalší blog, ktorý nájdete tu, sa bude venovať kempovačke s deťmi na Zélande a posledný blog sa zas zameria na atrakcie vhodné pre deti a dospelých spolu s travel itinerárom našej cesty. 

Čítajte a dozviete sa všetko podstatné, čo budete potrebovať pre svoju cestu do krajiny Hobbitov. 

 

Krajina Hobbitov. Castel Hill, Južný ostrov

O ceste na Nový Zéland (cez Austráliu)

Ak sa rozhodnete pre cestu na Nový Zéland (južný ostrov), zvyčajne najlacnejšia alternatíva vedie cez Sydney do Christchurchu. Môžete tiež letieť do Queenstownu, ale ten sa vyplatí len v prípade, že máte málo času a zaujíma vás hlavne Fjordland. Cenovo je Christchurch každopádne oveľa dostupnejší. Ak by ste chceli vidieť severný ostrov, ten ponúka viacero možností ako Auckland, Welligton alebo Hamilton. V tomto blogu sa však budeme venovať ostrovu južnému.

Ach, tie lietadlá 😊

Ako povedal aj náš kiwi sprievodca Mitch – oba ostrovy sú tak rozdielne, že sú to skoro ako dve rozličné krajiny. Optimálna cena letenky zo Sydney do Christchurchu sa pohybuje okolo 150-250€ za osobu/obojsmerne. Ak máte šťastie, viete nakúpiť aj lacnejšie. Pri vyššej cene by som už váhala, či sa to oplatí. Dĺžka letu je necelé 3 hodiny, čo je s deťmi veľmi ľahko zvládnuteľné. Najmä ak vezmeme do úvahy, že ste s nimi už prežili cca 22 hodinový let do Austrálie 😊 Najlacnejšia spoločnosť lietajúca na Zéland z Austrálie je Virgin Australia, ale oplatí sa pozrieť aj ponuku Emirates alebo Air New Zealand. Naša obľúbená stránka na hľadanie lacných leteniek je Skyscanner.

Letisko Sydney
Letisko Sydney.

O vízach a vstupe na Nový Zéland s deťmi

Tak ako do väčšiny sveta, aj na Zéland potrebujú Slováci víza. Turistické sú na 3 mesiace a získate ich pri vstupe do krajiny. Žiadne online vyplňovanie predom nerobíte. Potrebujete adresu, kde budete ubytovaní a tiež je fajn preukázať sa spiatočnou letenkou (od nás ju nik nepýtal). Ešte v lietadle vám vydajú modrú kartičku, ktorú vypĺňa úplne každý – od detí až po samotných kiwiov. V nej deklarujete, že nenesiete žiadne ovocie/zeleninu/semená/jedlo alebo trekové topánky. Zdá sa vám posledný bod scestný? Tak to čítajte ďalej.

Prales v okolí Franz Joseph Glacier
Aj takéto topánky vám spôsobia problémy, ak ich nepriznáte na letisku.
Franz Joseph Glacier, Južný ostrov

Novozélanďania sú extrémne hákliví na akýkoľvek import cudzej zeminy alebo fauny a flóry. Niet divu. Časti Nového Zélandu sú ako vystrihnuté z jurského parku a ľahko by mohli podľahnúť cudzokrajným škodcom alebo parazitickým rastlinám. Za jeden kus dovezeného ovocia, ktorý zabudnete v lietadle zjesť, dostanete okamžitú pokutu 400$. Rovnako ak nespomeniete, že nesiete trekové topánky alebo stan. Scan batožiny prípadne špeciálne cvičený pes vás odhalí a pokuta vás neminie.

Arthur ' s Pass National Park
Krásy, ktoré treba chrániť. Nás aj Zéland 😅

Zatajovanie sa nevypláca. Netreba sa ale báť. Ak máte topánky aj stan čisté, nik vám ich nevyhodí. Zdĺhavej kontrole sa však nevyhnete. Ak cestujete na Nový Zéland s deťmi, prílet si plánujte na denné hodiny. Letiskové kontroly sa môžu natiahnuť aj na niekoľko hodín a čo je horšie, v Christchurchi nemáte s deťmi žiadnu prednosť, ako je vo zvyku inde vo svete. Dlhočizné rady s uplakaným bábom si odstojíte ako každý iný turista. Verte mi, viem o čom hovorím…

Prales, Franz Jospeh Glacier
Túto krásnu a divokú prírodu ako vystrihnutú z jurského parku sa snažia prísnymi pravidlami chrániť.

O prenájme auta na Novom Zélande

Nový Zéland je krajina backpackerov a camper vanov, takže výber je naozaj široký. Najznámejšie a najväčšie požičovne camper vanov na Zélande sú tieto: Maui, Britz, Jucy, Escape a Happy Campers. Po troške googlenia by ste našli aj ďalších. Pokiaľ ide o prenájom áut, môžete navštíviť stránky ako Budget New Zealand, Economy Car rentals, Rental cars a nespočet iných stránok. Google je v tomto váš kamoš. 

Náš spoločník na ceste Zélandom, VW Golf.

Ceny za prenájom žiaľ už také kamarátske nie sú. Požičanie auta v najzákladnejšej výbave na 7 dní začína okolo 300€. Nie je v ňom žiadne špeciálne vybavenie, tobôž GPS alebo detská sedačka. Je to klasické menšie auto, holé bosé, ako z predajne.

Pri karavanoch sa bavíme o cenách ešte vyšších. Najlacnejšia spoločnosť Escape ponúka svoje prerobené dodávky za cca 500€ na 7 dní.

Mercedes medzi camper vanmi – Maui – v top sezóne na taký krátky čas autá ani neprenajíma. Minimálna dĺžka je 14 dní a cena za fakt nadupaný karavan by bola cca 2800€.

Camper vany v kempe.
Wanaka.

Keďže ceny za prenájom naozaj nie sú lacné, na Zélande sme stretali hlavne Nemcov 😅   My sami sme mali šťastie na novozélandského sprievodcu, ktorý mal svoje auto a tým pádom nám odpadli výdavky za auto z požičovne.

Pravdou tiež je, že ísť cez celý svet na týždenný výlet zmysel nemá. A kto sa tam raz vyberie, ráta s tým, že ostane minimálne mesiac. Aby ste pri takom výlete neprišli aj o gate, existujú ďalšie možnosti, ako sa dostať k autu a nepredať pri tom obličku.

Jurský park, Franz Jospeh Glacier
Jurský park, Franz Jospeh Glacier.

Napr. stránka Mighway ponúka na prenájom autá a camper vany od súkromných vlastníkov, čiže vás to vyjde lacnejšie. Osobnú skúsenosť nemám, ale ako tip isto stojí za spomenutie.

Poslednou možnosťou, ako vidieť Zéland z pohodlia auta/karavanu je jeho kúpa. Nový Zéland nie je Albánsko. A pokiaľ ste rozumní a auto nekupujete bez dokladu v tmavej uličke za K-martom, máte naň aj mesačnú garanciu vrátenia peňazí. Asi si hovoríte, že aký by už len TOTO malo zmysel. Jednoduchý. Kúpite za 6000€, pojazdíte mesiac a predáte za 5500€. Zdá sa vám to nereálne? Nuž, toto sa tu robí úplne bežne. Ak sa na to chcete opýtať viac, napíšte Vierke z travel blogu Ahoy Traveler, ktorá s tým má osobnú skúsenosť. Je to skvelý nápad, ako absolvovať Nový Zéland s deťmi, vidieť z neho čo najviac a zároveň nevyjsť na mizinu. 

Kempovanie na Zélande.
Wanaka

O cestovaní po Novom Zélande s deťmi

Ako som už písala v úvode, v tomto blogu sa venujeme výhradne ostrovu južnému. Ak si budete chcieť prečítať viac o severnom, budete musieť počkať pár rokov, kým sa tam vrátime a všetko pre vás spíšeme 😊

Po každom daždi príde dúha. Okolie Geraldine, Južný ostrov

Nový Zéland patrí do Commonwealth – u a preto sa u nich jazdí v ľavo.  Na južnom ostrove – hoci je väčším z bratov – žije len zlomok obyvateľov. Z tohto dôvodu tam nikdy nevybudovali diaľnicu a podľa Mitchových slov ani nikdy nevybudujú. Vraj by to bolo neekonomické a mimo letnej sezóny vlastne zbytočné. Cez celý ostrov vedú klasické cesty I. triedy, ktoré ak zavalí strom, ste v riti. Lebo obchádzka zväčša neexistuje. Novozélandskou špecialitkou sú jednosmerné mosty z roku pána, ktoré donekonečna opravujú, ale postaviť obojsmerné sa nechystajú. Kto má prednosť v jazde určuje tabuľa, prípadne zdravý rozum.

Vodopád ponad cestu? To uvidíš jedine na Zélande.
Arthur ‚s Pass National Park

Nový Zéland je krajina turistov. Štát tento fakt pochopil veľmi rýchlo a teda sa ho rozhodol aj patrične využiť. Nie však tak klasicky, po slovensky, že by v sezóne boli cesty spoplatnené, alebo by ste videli viac pokutujúcich policajtov. Veru nie. Nový Zéland sa svojim návštevníkom snaží vyjsť v ústrety aby si z krajiny odniesli ten najlepší zážitok tým, že im smerovými tabuľami ukazuje, kde je najkrajší spot na fotku, prípadne supiš výhľad. Všetko pekne s názvom a odpočívadlom pre niekoľko karavanov.

Fotospot Arthur 's Pass National Park
Fotospot. Arthur ‚s Pass National Park

 

Maximálna rýchlosť je 80-90km/h, v závislosti od typu cesty. Na severnom ostrove sa viete povoziť aj hrozivou 110km/h.

Mitch a Peťo v aute
Náš Mitch poctivo dodržiaval rýchlosť, takže nás policajti nemali dôvod zastavovať.

A keďže diaľnice sú len na severnom ostrove, na južnom cesty spoplatnené nie sú. Viac o poplatkoch a spoplatnených úsekoch na severnom ostrove nájdete tu

Summa Summarum

  • Pri vstupe do krajiny nezavádzajte. Veci ako stan alebo trekové topánky majte pripravené bokom, aby ste ich vedeli ukázať pri kontrole. Urýchli to celý proces, ktorý je skutočne náročný.
  • Ak cestujete s deťmi, plánujte si denný let.
  • Dodržujte rýchlosť na cestách. Na Zélande chodia všetci približne rovnako. Ak niekto nebezpečne predbieha, bude to turista.
  • Kempujte. Uvidíte z krajiny najviac. Viac o kempovaní píšeme v ďalšom blogu, ktorý nájdete tu. 
  • Zastavte sa. Množstvo odpočívadiel na krásnych miestach sú skvelým riešením pre rodiny s deťmi, ktoré chcú veľa vidieť, ale zároveň nechcú malého človiečika utrápiť sedením. 
  • Celkovo je Nový Zéland s deťmi veľmi dobrá voľba. My ho môžeme len odporučiť. Aj ak máte mladšie deti, ktoré v sedačke dlho neposedia. Na Zélande je vždy čo vidieť, za každým rohom. 
Odpočívadlo, West Coast. Nový Zéland s deťmi je skrátka vždy dobrý nápad. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *