Cestovanie s deťmi letecky. Všetko čo ste kedy potrebovali vedieť

Cestovanie s deťmi letecky. Všetko čo ste kedy potrebovali vedieť

Po porovnaní nových pravidiel pre príručnú batožinu od nízkonákladoviek tu máme ďalší užitočný blog, ktorý rieši cestovanie s deťmi letecky. Opäť sme sa zamerali na nízkonákladové letecké spoločnosti Wizz Air, Ryanair a Norwegian. Spísali sme najčastejšie otázky rodičov ohľadom preperavovy kočíka, batožiny pre dojčatá a deti nad 2 roky, ceny leteniek dojčiat a ceny sedadiel. Odpovede na ne sme usporiadali do prehľadného porovnania, ktoré vám uľahčí výber tej najlepšej alternatívy pre vašu rodinu. Okrem najčastejších otázok tu tiež nájdete vychytávky, o ktorých ste možno nevedeli a ktoré vám cestovanie s deťmi letecky určite uľahčia.  

 

Má dieťa do 2 rokov nárok na prepravu kočiara a autosedačky zadarmo? 

WIZZ Air

Áno aj nie. Wizz Air zadarmo prepraví jeden kočík. V prípade, že so sebou chcete zobrať ďalšiu vec pre dieťa (autosedačku alebo detskú postieľku), musíte si za prepravu priplatiť. Aktuálny cenník za chceck-in batožinu nájdete tu

Nárok na autosedačku zadarmo máte len v prípade, že pre svoje dieťa zakúpite plný lístok. V takom prípade bude autosedačka umiestnená v lietadle a dieťa bude sedieť v nej. Autosedačka musí byť protismerná a do lietadla si ju inštalujete vy sami. Viac o službe samostatného sedenia pre dieťa do 2 rokov píšeme nižšie, takže smelo čítajte. 

Pozor! Wizz Air zadarmo preperaví váš kočiar, aj ak je to trojkombinácia. Čo sú de facto tri kusy, nie jeden. Pokiaľ sú všetky tri spolu kompatibilné, Wizz to považuje za jednu vec. Nič ďalšie však zadarmo neprepraví.

Ryanair

Ryanair zadarmo prepraví dve veci určené pre dieťa. Zvyčajne je to jeden kočík a jednu z nasledujúcich vecí – detská cestovná postieľka alebo autosedačka pre dieťa do 2 rokov (batoľa). Za autosedačku považujeme klasickú autosedačku aj detský podsedák do auta. Autosedačka nesmie byť protismerná. 

Príklad:
 Dieťa má 1 rok a 4 mesiace. Zadarmo mu môžete prepraviť jeden kočiar a jednu autosedačku. Prípadne jeden kočiar a jednu cestovnú postieľku. Prípadne jednu postieľku a jednu autosedačku. 

Rovnako ako Wizz Air, aj Ryanair prepraví kočiar, aj ak je zložený z viacerých kusov, pokiaľ sú tie spolu kompatibilné. 

Norwegian

Áno. S Norwegian prepravíte pre dieťa do 2 rokov zadarmo jeden kočiar a jednu autosedačku/podsedák/detskú postieľku. Možné je akokoľvek to kombinovať.

Norwegian vám prepraví kočiar zložený z viacerých kusov (napr. konštrukcia + vanička) a jednu ďalšiu vec pre dieťa (autosedačku alebo detskú postieľku). V takomto prípade však kočiar musí byť zložený a zabalený tak, aby tvoril jeden kus. 

Má dieťa nad 2 roky nárok na kočík a cestovnú postieľku alebo autosedačku? 

Wizz Air

Nie. Úderom hodiny, keď dieťa dovŕši 2 roky, prichádzate o túto výhodu a za kočiar si musíte zaplatiť. Cena je podľa aktuálneho cenníka za check-in batožinu Wizz Air tu. Túto info sme získali z call centra Wizz Air, nakoľko na webe zatiaľ nie je dostupná. Podľa ich slov by sa tam zmienka o tom, že deti nad 2 roky nemajú nárok na prepravu kočíka zadarmo mala objaviť v dohľadnej dobe. 

Ryanair, Norwegian

Áno. Výhodou Norwegianu a Ryanairu je, že dieťa od 2 do 11 rokov má tiež nárok na prepravu kočíka a autosedačky zadarmo. 

 

Môžem kočiar vymeniť za turistický nosič?

Wizz Air, Ryanair

Áno. Ak vaše dieťa neobľubuje kočiar, môžete ho vymeniť za turistický nosič. V prípade Ryanairu vám stále bude platiť, že môžete prepraviť aj cestovnú posieľku alebo autosedačku. Klasický ergo nosič alebo klokanku nerieši nik a môžete si ho na palubu zobrať rovnako ako kabát alebo deku.

Norwegian

Nie. Norwegian neumožňuje vymeniť turistický nosič za kočík. Klasický ergo nosič alebo klokanka sú v poriadku.

Turistický nosič

Môžem ísť s kočiarom/autosedačkou až k lietadlu? 

Wizz Air, Ryanair, Norwegian

Áno aj nie. Záleží na vašom rozhodnutí. V každom prípade však musíte s obomi vecami prejsť cez check-in po príchode na letisko. Každú vec vám označia páskou a spýtajú sa vás, či si ich chcete ponechať až do lietadla. 

Príklad 1: Mám kočiar a autosedačku. Chcem, aby mi dieťa v kočiari pospalo kým čakám na let. Autosedačku beriem do cieľovej destinácie a v lietadle ju nepotrebujem. Po príchode na letisko idem na check-in, kde mi označia obe veci. Kočiar si ponechám a odovzdám ho až von pri lietadle. Autosedačku odovzdám hneď pri check-ine, pretože ju v lietadle nebudem potrebovať.

Príklad2: Mám kočiar a autosedačku. Chcem, aby mi dieťa v kočiari pospalo kým čakám na let. Pre dieťa mám zakúpený celý lístok, pretože chcem, aby mi počas letu sedelo v autosedačke. Po príchode na letisko idem na check-in, kde mi označia obe veci. Obe veci si ponechám cez všetky kontroly. Kočiar odovzdám až von pri lietadle. Autosedačku beriem so sebou ďalej na palubu, kde ju upevním na svoje miesto. 

Má dieťa do 2 rokov nárok na svoju batožinu?

Wizz Air, Ryanair

Nie. Dieťa do 2 rokov nemá nárok na vlastnú batožinu. Môžete mu však do samostatnej tašky zbaliť jedlo, hygienické potreby, hračky, oblečenie a pod. v „rozumnom rozsahu“ počas doby letu. Tu sa ale netreba báť. Nik vám nevyhodí detské výživy alebo Sunar. Všetko vám na letiskovej kontrole dôkladne skontrolujú, ak to presahuje 100ml, ale určite vám nič nevyhodia. Lety často dlho meškajú, takže „rozumný rozsah“ je toľko, koľko vy uznáte za vhodné, že vaše dieťa spotrebuje počas pobytu na letisku a počas letu. Samozrejme, neodporúčame to ani zneužívať 😉 Ryanair poskytuje pre takto cestujúce dojčatá dodatočných 5kg ku vašej kabínovej batožine, Wizz Air váhu nedefinuje. 

Norwegian

Áno. Pre dojča máte k dispozícii dodatočných 5 kg na check-in batožine,  zadarmo. Veci môžete zbaliť do svojej, alebo inej tašky. Keďže sa jedná o check-in batožinu, nesmiete zabudnúť, že tieto veci do lietadla zobrať nemôžete, ale ich musíte odovzdať na check-ine. Okrem toho máte pre dojča nárok na tašku s jedlom, hygienickými potrebami atď., ktorú vezmete do lietadla. Opäť sa uplatňuje pravidlo „rozumného rozsahu“ ako pri Wizz Air a Ryanair. 

Má dieťa nad 2 roky nárok na svoju batožinu?

Wizz Air, Ryanair, Norwegian

Áno. Keďže dieťa nad 2 roky je de facto brané ako dospelý (aspoň čo sa cien týka), má nárok na vlastnú batožinu v rozsahu, akom mu rodičia kúpili pri bookingu. 

 

Majú rodiny s deťmi zľavy na spoločné sedenie počas letu?

Wizz Air

Nie. Spoločnosť Wizz Air poskytuje jednej osobe cestujúcej s dojčaťom Priority Boarding zdarma. Viac o tejto službe sme písali tu. Zľava sa však nevzťahuje na sedadlá v lietadle – tie si musíte dokúpiť pre všetkých členov rodiny (okrem dojčaťa, ktoré sedí na vás). Ceny sa rôznia v závislosti od dátumu a umiestnenia sedadla. Predné sedadlá a sedadlá s extra miestom na nohy sú drahšie. Poplatky sa hýbu od 1€ až do 23€. Zvyčajná cena za jedno sedadlo je cca 2000FT = 6€/ jednosmerne.

Ryanair

Áno (alebo aj nie). Ryanair poskytne jednému z rodičov cestujúcich s dojčaťom sedadlo zadarmo. Rovnako zadarmo má sedadlo dieťa od 2-11 rokov. Ostatní členovia rodiny si sedadlo musia normálne zakúpiť, ak chcú sedieť spolu. Cena sa pohybuje od 4€ do 15€. Predné sedadlá a sedadlá s extra miestom na nohy sú drahšie. Bežná cena za miesto je 3€ až 6€/ jednosmerne.

Pozor! Ryanair sa naučil vybabrať s nami aj v tejto veci. 

Príklad: Pokiaľ cestujete s dojčaťom a dieťaťom od 2-11 rokov, máte sedadlo zadarmo vy aj vaše staršie dieťa. Váš partner si sedadlo platí a to stojí 6€/jednosmerne. Za obe cesty teda zaplatíte za spoločné sedenie 12€.

Príklad 2: Ak cestujete len vy a váš partner s dojčaťom, za sedadlo si platí aj osoba, ktorá dojča sprevádza. Cena sedadla pre oboch je 3€/jednosmerne. Spolu za obe cesty tam aj späť je to teda 12€ – rovnako ako v príklade č.1, kde bolo sedadlo pre sprievod dojčaťa zadarmo. 

Norwegian

Nie. Norwegian nedáva žiadnu zľavu na miestenky pre deti od 2 do 11 rokov, ani pre dospelých cestujúcich s dojčaťom. Najlacnejšie sedadlá pre všetkých začínajú na 12€/jednosmerne. Extra miesto na nohy alebo predné sedadlá sú ešte drahšie.

Deti do 2 rokov by mali mať letenku zadarmo. Je to pravda?

Wizz Air

Áno aj nie. Cena za prepravu dojčaťa je 9-27€/jedosmerne. Pokiaľ je cena letenky nižšia ako najvyšší možný poplatok, cena za prepravu dojčaťa je vo výške letenky. Minimálna výška poplatku za dojča je 9€/jednosmerne.

Príklad: Kupujem letenku za 8€/jednosmerne. Cena za prepravu dojčaťa je 9€/jednosmerne.

Príklad 2: Kupujem letenku za 66€/jednosmerne. Cena za prepravu dojčaťa je 27€/jednosmerne. 

Ryanair

Áno aj nie. Cena za prepravu dojčaťa je vždy 25€/jednosmerne. Ryanair sa netají tým, že ak aj vaša letenka stojí 9€/jednosmerne, poplatok za dojča je vždy 25€/jednosmerne. 

Norwegian

Áno aj nie. Norwegian prepravuje dojčatá do 2 rokov zadarmo len na domácich letoch. Domáce lety sú pre nich tie v rámci Nórska, nie Európskej únie. Na medzinárodných letoch (teda na všetkých ostatných) je poplatok za dieťa cca 10% z ceny letenky. Pri lacnejších letenkách to teda vychádza približne rovnako ako Ryanair alebo Wizz Air.

Môže mať dieťa do 2 rokov aj vlastné sedadlo?

Wizz Air

Áno. Dieťa do 2 rokov môže mať aj vlastné sedadlo. Stojí toľko isto, čo vaša letenka. Ak sa ho rozhodnete zabookovať, lebo napr. poplatky za dojča sú rovnaké, ako cena letenky, do kolónky Name (meno) pri bookovaní letenky napíšte INFANT a do kolónky Surname (priezvisko) napíšte priezvisko dieťaťa. Ak sa aj rozhodnete pre takýto typ letenky, vaše dieťa nebude mať nárok na dodatočnú batožinu, ale len na tú určenú pre dojča.

V prípade, že dieťaťu do 2 rokov zakúpite vlastné sedadlo, musíte na palubu zobrať detskú autosedačku, v ktorej bude sedieť. Musí to byť ale sedačka  protismerná. Za jej inštaláciu ste zodpovední vy. Počas pristávania a vzlietania však dieťa musí tak či onak sedieť na vás.

Ryanair

Áno. Aj Ryanair umožňuje cestovať deťom do 2 rokov na vlastnom sedadle. Cena je rovnaká ako cena plnej letenky. V prípade, že sa rozhodnete pre tento variant, do kolónky Name (meno) uveďte INFANT a do kolónky Last name (priezvisko) uveďte COMFORT SEAT. Pri vzlietaní a pristávaní však dieťa musí sedieť na vás. Služba Comfort seat je bez batožiny. Môžete si teda zobrať len toľko, ako keby dieťa sedelo na vás.

Ryanair taktiež umožňuje zobrať na palubu autosedačku. Tá musí byť otočená do smeru jazdy a za jej inštaláciu ste zodpovední vy. Na rozdiel od Wizz Airu Ryanair nemá autosedačku pre dieťa na vlastnom mieste povinnú. Pri pristávaní a vzlietaní však dieťa musí sedieť na vás. 

Pri tejto službe tiež odporúčame predom kontaktovať leteckú spoločnosť, aby celý proces bookovania prebehol bez komplikácií.

Norwegian

Áno. Aj Norwegian poskytuje túto službu. Rovnako ako vyššie spomenuté spoločnosti, aj v ich prípade by ste platili za dieťa plnú sumu.

Ich postup pri zakúpení plnej letenky pre dieťa do dvoch rokov je nasledovný. Pri bookovaní kúpite letenku pre dieťa od 2-11 rokov. V kolónke Age (vek) pridáte dieťaťu jeden rok. Tým pádom mu kúpite celú letenku. Po zabookovaní budete kontaktovať call centrum, kde následne jeho vek upravíte, aby bolo jasné, že ide o dieťa do 2 rokov, ktoré má však samostatné sedenie.

V prípade zakúpenia celej letenky pre dieťa do dvoch rokov nie ste povinný zobrať so sebou autosedačku, v ktorej dieťa bude sedieť. Norwegian nemá v tejto časti zadefinované podmienky. Rovnako vám nedikuje, či musí byť sedačka do smeru jazdy, alebo protismerná. Je to na vás, ako sa rozhodnete cestovať.

Môžem dieťa v lietadle pripútať pásmi Amsafe?

Wizz Air

Nie. Pásy Amsafe Wizz Air nepovoľuje.

Ryanair

Áno. Pásy Amsafe Ryanair povoľuje. 

Norwegian

Áno. Pásy Amsafe Norwegian povoľuje. 

 

Pásy AmSafe. Nie sú súčasťou výbavy lietadla. V prípade, že máte záujem o ich použitie, musíte mať svoje.

Bonusová otázka

Prepraví mi letecká spoločnosť aj domáceho maznáčika? 

Wizz Air, Ryanair

Nie.

Norwegian

Áno. Norwegian prepravujú aj psy a mačky. Samozrejme s istými obmedzeniami. Ak vás táto téma zaujíma viac, klikajte sem https://www.norwegian.com/en/travel-info/baggage/travelling-with-pets/

 

Informácie sme čerpali z webových stránok Wizz Air, Ryanair a Norwegian. Odpovede na otázky, ktoré neboli verejne dostupné sme získali cez live chat (Ryanair a Norwegian) a telefonicky od Wizz Air na čísle 0900 205 050. Ak budete potrebovať odpovedať na čokoľvek, určite ich kontaktujte, sú veľmi milí a ochotní. Hovoria niekoľkými jazykmi, ale slovensky alebo češky sa nedohodvoríte 🙂

Dúfame, že aj vďaka nášmu blogu pre vás bude cestovanie s deťmi letecky o niečo jednoduchšie.

V prípade ďalších otázok alebo nejasností nás kontaktujte na mail hellofamilyvano@gmail.com a my vám radi pomôžeme.

Cestovaniu zdar! 

 

2 Replies to “Cestovanie s deťmi letecky. Všetko čo ste kedy potrebovali vedieť”

    1. Sakra! Mala by som nájsť spôsob, ako ma na komentáre upozorní, lebo odpísať po skoro mesiaci (bez jedného dňa 😀 ) je hanba. Ale ĎAKUJEM krásne, bol to záhul 😛

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *