Príručná batožina do lietadla – porovnanie nových pravidiel a cien nízkonákladoviek

Príručná batožina do lietadla – porovnanie nových pravidiel a cien nízkonákladoviek

Príručná batožina nikdy nebola toľko skloňovaná ako v posledných mesiacoch. Od 1.11.2018 platí nová batožinová politika pre Wizz Air a Ryanair. Koľko vás po novom bude stáť váš kufor? Budete si ho môcť zobrať na palubu? Oplatia sa vôbec ešte nízkonákladovky pre rodiny s deťmi? Pripravili sme pre vás veľký prehľad všetkých zmien, ktoré nás od novembra čakajú. Zamerali sme sa na rodinné cestovanie, pretože to má oproti sólo cestovateľom svoje špecifiká. A tým nemyslíme špinavé plienky 🙂 A keďže poriadnych porovnaní nikdy nie je dosť, v nasledujúcom blogu pripravujeme porovnanie všetkých ďalších skrytých poplatkov ale aj travel hack-ov od nízkonákladoviek, s ohľadom na rodiny s deťmi.

 

 

WIZZ AIR

Príručná batožina

 • Od 1. 11. 2018 si na palubu môžete zobrať len jednu batožinu o veľkosti 40x30x20 (max 10kg), ktorá je umiestnená pod sedadlom. V prípade dokúpenia Priority Boarding si môžete zobrať ešte klasický kufor, ktorý sme si brávali doteraz zadarmo. Max. veľkosť je 55x40x23 (max. 10kg). 
 • Ostatná batožina podlieha klasickému check-inu na letisku. Wizz Air ohlásil popri 20kg a 32 kg batožine aj „nový” typ a to veľkosť do 10 kg (55x40x23). 
 • Pokiaľ cestujete s dieťaťom do 2 rokov (infant), stále si môžete zdarma na palubu zobrať jednu malú tašku s jedlom, oblečením a hygienickými pomôckami preň. Množstvo by malo zodpovedať dĺžke letu, ale nik vás nevyhodí ak toho budete mať trošku viac. Predsa len, občas lietadlá meškajú a na letisku viete čakať aj hodiny. Taška sa musí zmestiť do priestoru pod sedadlo.    
  Tri druhy check-in batožiny, Wizz Air

   

 • Novinkou teda je, že po príchode na letisko (ak ste si nezakúpili Wizz Priority) musíte spraviť chceck-in normálne, u tety pri pulte, a to aj v prípade, že ste si spravili check in online doma. Vyznieva to divne, ale podľa Wizz Air nerobíte dvojitú robotu. V prípade, že by ste sa rozhodli nespraviť check-in online u seba doma, ale iba na letisku, platili by ste vyššie poplatky. Ak teda nemáte Wizz Priority, musíte si nie len odstáť radu na letisku, ale váš kufor rovno poputuje do lietadla, takže sa k svojim veciam už nedostanete. Všetko dôležité máte nejakým zázračným spôsobom narvať do tej malej tašky. Vyznieva teda logicky, že si za pár eur dokúpite Wizz Priority. Nie len že do lietadla nastúpite prví, ale budete si môcť nechať svoju „väčšiu” batožinu (55x40x23). Tu by som len upozornila, že počet Wizz Priority miest je obmedzený. Je to logické… všetci nemôžu byť priroty, lebo by priority nebol nik.
   
  Čo je teda pre rodiny s deťmi výhodnejšie? Zakúpiť si check-in batožinu do 10kg, alebo Priority Boarding?


Priority Boarding versus Check-in batožina

 • Priority Boarding stojí od 5 do 15€ jednosmerne. Zvyčajná cena je 10€. 
 • Wizz Air zaviedol aj nový typ check-in batožiny, tzv. 10kg. Check-in kufor do 10kg stojí – 2350FT (cc 7,24€)/jednosmerne. Okrem neho ostávajú v platnosti aj 20kg – 15€, 32kg – 23€, tak ako doteraz/jednosmerne. Dokopy máte nárok na 6ks check-in batožiny.  
 • Wizz Air ponúka pri cestovaní s dojčaťom do 2 rokov Priority boarding automaticky a zadarmo pre jednu osobu sprevádzajúcu dieťa. Doteraz ho dostali automaticky všetci spolucestujúci – deti nad 2 roky aj dospelí. Po novom ho nedostanú ani deti od 2-12 rokov.
   

  Automatické Priority Boarding pre osobu sprevádzajúcu dojča, Wizz Air

   

 • Pokiaľ teda cestujete napr. s dojčaťom a dieťaťom nad 2 roky, viac sa vám oplatí dokúpiť pre druhé dieťa Priority Boarding. 
 • Ak cestujete s deťmi nad 2 roky, po finančnej stránke sa vám viac oplatí kúpiť klasický check-in kufor. 
 • Priority Boarding je zvyčajne najpohodlnejšie riešenie. Jeho nevýhoda spočíva v tom, že ste v lietadle prví a teda deti musia na svojich miestach čakať nejaký čas, kým sa všetci spolucestujúci usadia. 

 

 

RYANAIR

Príručná batožina

 • Nová batožinová politika Ryanairu je zhodná s Wizz Air-om, viď. bod Príručná batožina v sekcii Wizz Air.


Priority Boarding versus Check-in batožina

 • Priority Boarding stojí 6 alebo 8€/osoba/jednosmerne. V závislosti od toho, či si Priority kúpite už pri kúpe letenky, alebo si ho doplníte neskôr pri online check-ine (vtedy stojí viac). 
 • Tak ako Wizz Air, aj Ryanair ohlásil nový typ check-in batožiny – do 10kg. Poplatok zaň je 8€ (2800FT). 20kg check-in batožiny stojí 25€. Za každé ďalšie kilo nadváhy platíte 10€. 20kg batožín si môžete zobrať 3ks. 
 • Pokiaľ ide o Priority Boarding, Ryanair neponúka žiadny benefit pre rodiča cestujúceho s dojčaťom. Pokiaľ chcete Priority, musíte si ho zakúpiť. 
 • Ak cestujete s deťmi (jedno akého veku), v Ryanaire sa vám v každom ohľade viac oplatí Priority Boarding.  

  Poplatky, Ryanair

 

 

NORWEGIAN

Príručná batožina

 • V Norwegian nedošlo ku žiadnej zmene batožinovej politiky, takže funguje rovnako ako donedávna Wizz Air aj Ryanair. 
 • Príručnú batožinu delí podľa typu lístka, ktorý si kúpite. Existuje LowFare typ, Lowfare+, Premium a Flexi. Pokiaľ chcete cestovať čo najlacnejšie, vyberajte si LowFare lístok. Jeho súčasťou je 1 batožina o rozmeroch 55x40x23 a 1 malá osobná batožina (laptop, malá kabelka a pod.) do veľkosti 25x33x20- spolu tieto dve batožiny nemôžu presiahnuť 10kg. Z našej skúsenosti to však nikto nekontroloval, celkovo boli Norwegian zatiaľ najviac v pohode, čo sa batožiny týka. 
 • Pokiaľ cestujete s dojčaťom, máte nárok na ďalšiu tašku na jedlo a veci, ktoré pre bábätko potrebujete. 
 • Deti nad 2 roky majú nárok na batožinu podľa typu lístka, rovnako ako dospelí. 
 • Výhodou Norwegianu je, že nepotrebujete Priority Boarding, aby ste si mohli so sebou zobrať kufor na palubu.

 

Prehľad cien, Norwegian
Prehľad cien, Norwegian

 

Priority Boarding versus Check-in batožina

Vzhľadom na nezmenené pravidlá u Norwegianu je tento bod irelevantný.

Cena Priority Boardingu je 5€/osoba/jednosmerne

Cena check-in batožiny závisí od typu lískta (LowFare, LowFare+…atď.)

 

Cenník za batožinu, Norwegian
Cenník za batožinu, Norwegian

 

 

VYHODNOTENIE

A čo z tohto nášho prehľadu vyplýva? Že letecké spoločnosti rovnako ako lyžiarske strediská, aquaparky alebo nákupné centrá najlepšie vždy zarobia na rodinách s deťmi. Cestovanie nízkonákladovkami sa stane zas o trošku nákladnejším, ale nie o toľko, aby ľudia prestali cestovať.

 

Vďaka novej batožinovej politike by ste pri hľadaní tej najlepšej letenky mali brať do úvahy aj spoločnosti, ktoré ste možno doteraz prehliadali. Ako napr. Norwegian. Komfort s Norwegianom oproti Wizz Airu alebo Ryanairu je neporovnateľný. Oveľa priestrannejšie lietadlo, viac miesta na nohy, výhodná batožinová politika. Cena leteniek po prirátaní všetkých poplatkov je zvyčajne o niečo vyššia oproti spomínaným nízkonákladovkám, ale občas sa podarí „uloviť” lacnejší let. Treba len poctivo hľadať a nedať sa opiť rožkom letenkami za 20€. Ako sme si názorne ukázali, 20€ sa vie ľahko nabaliť aj na 200€ ak cestujete s rodinou a potrebujete viac batožiny.

O všetkých skrytých poplatkoch nízkonákladoviek, ale aj travel-hackoch, o ktorých ste možno nevedeli napíšeme v ďalšom blogu už čoskoro.

Ak ste v cestovaní s deťmi nováčikovia, čítajte aj naše rady ako zvládnuť cestovanie s nimi bez ujmy na psychike. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *