Kodaň s deťmi – tipy a triky na lacný výlet do Dánska

Kodaň s deťmi – tipy a triky na lacný výlet do Dánska

Vidieť alebo nevidieť Kodaň s deťmi? To je otázka! V dnešnom blogu sme spracovali v spolupráci s rodenou kodančankou trenčiankou Katkou, ktorá v Kodani žije spolu s 2 ročným synom Miškom a manželom Igorom najlepšie tipy kam vyraziť, aby sa deti zabavili, ale zároveň aby vaša peňaženka nevykrvácala. Nájdete tu prehľad baby friendly atrakcií vo vnútri a vonku, ale dozviete sa aj zákulisné info z prostredia detských výživ. Bude to napínavejšie, ako Erikina Smotánka. Fakticky.

Oddych v Kodani
Nazdravie a začíname prehliadku 😏

V druhom blogu, ktorý uverejníme zajtra, vám zas priblížime fungovanie kodanskej MHD spolu s prehľadom lístkov, aby ste na nej ušetrili čo najviac. Dozviete sa tiež, ako sa v nej preperavovať s kočiarom tak, aby vás šofér nevysadil na prvej zastávke 🙂 Držte si klobúky, v Kodani fúka ideme na to.

Dánsko je skrátka vždy dobrý nápad

Dánsko je naša srdcovka. Hovorím to napriek tomu,že každý Slovák, ktorého poznám a ktorý v Dánsku žije, vám povie, že je tam strašná nuda. Lebo Dáni sú…proste spokojní. Sú spokojní u seba doma na farme, aj keď sú po krk v kravských sračkách, sú spokojní vo svojom byte v Kodani, aj keď sa sprchujú na záchode (hej, to je taká špecialitka starých kodanských barákov, samostatná kúpeľňa je proste luxus) a sú spokojní aj keď leje a oni v gumákoch šlapú na bicykli do pedálov. Nenadarmo každý rok vyhrávajú súťaž o najspokojnejší národ – oni sú fakt nonstop v pohode.

Prechádzka pri mori, Kodaň
V Kodani aj deti lepšie spia 😁

S touto spokojnosťou je spojená aj atmosféra, ktorá sa nemusí rátať každému turistovi. Aj keď ste vo veľkomeste akým Kodaň zaručene je, len málokto sa ponáhľa. Nevidíte zápchy ani trúbiace taxíky. Hroziace nebezpečenstvo číha len v pruhu pre cyklistov, ktorí jazdia ako Semir Gerkhan na tých úbohých BMW, ktoré v každej časti rozmláti. Nečakajte bujaré diskotéky (aj keď pár by sa isto našlo), party life hardcore alebo prudko gestikulujúcich ľudí na ulici ako v južanských krajinách. Dáni sú proste hygge. A ich hlavné mesto je dokonale uspôsobené pre rodiny. Takže nemajte strach. Kodaň s deťmi je vždy dobrý nápad. 

Prechádzka v Kodani
Potulky Kodaňou 💦

Počasie naše každodenné

O Dánsku treba začať od počasia. To je ako Iľko. Nikdy sa netrafí do toho, čo máte zbalené. Za pol hodinu sa vám tam dokáže vystriedať jar, leto aj jeseň. Rýchle zmeny sú spôsobené vetrom, takže čiapky a nákrčníky pre najmenších sú must. Rovnako ako nepremokavá detská súprava. Tú malí Dáni dostávajú spolu s rodným listom už v pôrodnici. Jednoducho neexistuje dieťa, ktoré by nemalo gumáky a rybársku výbavu do vody.

Miško v nepremokavom oblečení
Miškova gumená výbava už od plienok 😉

Oni totiž na tých bicykloch s deťmi jazdia aj keď by hlásili tretí stupeň povodňovej aktivity. Tak, ako sa my na Slovensku neustále sťažujeme na počasie (teplo je, zima je, prší, sneží, fúka, dusno je, hmla je, mráz je etc.), Dáni ho absolútne neriešia. A vedia prečo. Nemá to totiž zmysel. Počasie je nevyspytateľné a ľudia to považujú za samozrejmosť, ktorú komentovať netreba. Sťažovanie je skôr špecialitou východoeurópanov, nie severanov. Rátajte s tým dopredu, zbaľte si potrebné a zbytočne nad tým nelamentujte.

Kodaň s deťmi

Tak ako to teda je? Je Kodaň baby friendly?

Zo Slovenska alebo iných okolitých krajín sme zvyknutí na detské kútiky takmer v každej reštaurácii a kaviarni (alebo aspoň farbičky a papier) rovnako ako vysoké stoličky. Sme skrátka zhýčkaní. Nájsť v Kodani baby friendly podnik je rovnaké, ako hľadať harakter u Bélu. Škoda roboty. Je to paradox, že v štáte, ktorý má jeden z najlepších sociálnych benefitov pre mladé rodiny na svete absentujú detské kútiky v reštauráciách.

Miško papá detskú výživu v Zoo
Papkanye v Zoo 🇩🇰

Môj názor na toto je taký, že kodančania proste deti nepovažujú za niečo „extra”, čomu treba pri jedle venovať špeciálnu pozornosť. Posadia ich k sebe a deti sedia a čakajú, kým sa rodičia najedia. Nelietajú hore-dole a nerozhadzujú okolo seba hračky, ktoré rodičia potom po nich kolenačky zbierajú. V Kodani som nevidela rodičov jesť na striedačku, ako je tomu u nás doma. Ale možno som to len slabo skúmala, lebo som nemala čas – kolenačky som zbierala rozhádzané veci po dieťati.

Detská strava

S detskou stravou je to podobné. Kým u nás je na výber asi tak z miliardy chutí a značiek, v Kodani nájdete tak do 10 zeleninových a cca 15 ovocných. Ešte rok a pól dozadu sa nedali zohnať všade, dnes to už problém nie je. Malý výber sa netýka len jedla, ale aj detského mlieka. Aktuálne zoženiete 2 druhy + Lidl má ešte jednu vlastnú značku. S chrumkami, tyčinkami a inými pochutimi však problém nie je.

Miško papá výživu v kočiari
Papkanye v kočíku

Indoorová zábava

Vzhľadom na časté zmeny počasia v Dánsku začnime indoorovou zábavou, aby ste si aj v upršaný deň užili Kodaň s deťmi naplno. Ako som spomínala vyššie, kodanské reštaurácie a kaviarne detské kútiky nemávajú. Ich hojné zastúpenie zato nájdete v nákupných centrách, alebo špecializovaných zábavných parkov. Podľa Katky sa oplatí Ballerup Legeland (pozor, nie je to Legoland) alebo XJump Trampoline Centre.

Miško v knižnici
Ideálne combo – káva a sediace dieťa.

Skvelý tip od Katky na prebavenie dieťaťa v upršaný deň je Kráľovská mestská knižnica, kde zriadili takmer celé jedno poschodie len pre deti. Nájdete tam knižky, hračky, preliezačky či hlavolamy a ako bonus si môžete vypiť skvelú kávu. Knižnica sa nachádza neďaleko Malej morskej panny, takže môžete spojiť príjemné s nudným. Sorry ako, ale mňa tá socha až tak nezaujala 😁

 

Knižnica Kobenhavns Bibliotek
Taká bežná knižnica…Kobenhavns Bibliotek 📗

Ďalší tip vám dá Katka: „Den Blå Planet je miesto, ktoré odporúčam zažiť. Je to morský svet, kde môžete vidieť obrovské množstvo druhov rýb a vodných živočíchov. 3x do dňa tam tiež kŕmia žraloky a vydry v obrovských akváriách. Pre deti zábavka na celý deň zaručená! Nedávno mi tiež kamarátka odporučila Experimentarium ale tam sme popravde ešte neboli. Oplatí sa počkať, kým má dieťa aspoň 5 rokov, aby si naplno užilo vsetky atrakcie.”

Niečo málo z Akvária 🐟

Outdoorová zábava

O tom, ako zažiť deň vonku v Kodani vám najlepšie povie najlepšie sama Katka: „Keď je v Kodani pekný deň, všetci vybehnú do parkov a v lete na pláž. Všetky parky sú nádherne udržiavané a čisté, tráva tak ako v celom meste vždy pokosená, všade je dostatok lavičiek a miesta na relax. Po väčšine je v parkoch aspoň malé jazierko, kde sa dajú kŕmiť kačky. Chodníky su upravené, takže vidieť mamičku alebo otecka behajúcich so športovým kočiarom nieje nič nezvyčajné.“ Najväčší park v Kodani sa volá Kongens Have, ale ku najkrajším patrí Bispebjerg a Frederiksberg. 

Park Frederiksberg
Kodaň s deťmi je super. Futbalista Miško v parku Frederiksberg ⚽️

Park a zároveň cintorín Bispebjerg je známy sakurovou alejou, ktorá je najfotogenickejšia v čase kvitnutia na jar. Nám sa tam podarilo byť presne v tom čase. Škoda, že okrem nás sa to podarilo asi tak ďalšiemu miliónu ľudí, ktorí tam boli s nami. Nevadí. Na jeseň to tam tiež môže byť nádhera, keď listy menia farbu. Park Frederiksberg je zas krásny na kočíkovanie a už spomínané kŕmenie kačiek alebo futbal. Kodaň s deťmi je proste super. 

Cintorín Bispebjerg, sakurová alej
Bispebjerg at its best 🌸

Pokračuje Katka: „Všeobecne je Kodaň mesto s veľkým množstvom zelene a jazier, je tu more, takže aj keď človek nechce vymýšľať nejaký extra program, vždy má kam zájsť minimálne na peknú prechádzku. Ďalšie pekné miesta sú napríklad ZOO, zábavny park Bakken , mimochodom, najstarší zábavný park na svete, ktorý je postavený v lese. Pri troške šťastia sa dajú zahliadnuť jelene a srnky, prípadne na jeseň nazbierať huby. V Kodani je tiež veľmi veľa detských ihrisiek na každom kroku. Sú výborne uspôsobené pre malé aj väčšie deti, tak ich kľudne vyskúšajte.

Zábavný park Bakken
Zábavný park Bakken 🎢

Ďalej sú tu krásne pláže, všetky sú piesočnaté, maximálne s jemným štrkom, čisté a udržiavané. Naša najobľúbenejšia je Bellevue strand ale najznámejšia mestská pláž je Amager Strand.

Amager Strand
Amager Strand 🌾

 

Bellevue Strand
Bellevue Strand v lete 🌞

 

Bellevue Strand v zime
Bellevue Strand v zime ❄️

 

Obľúbený je aj zabavný park Tivoli.” Ku parku Tivoli sa toho už popísalo toľko, že považujem za zbytočnú robotu opakovať sa. Ak vás ale zaujímajú ceny lístkov alebo čokoľvek iné, klikajte sem.

Tipy od Family Vaňo

Okrem už spomínaných miest je v Kodani množstvo ďalších, ktoré v pohode absolvujete aj s dieťaťom. Napríklad najznámejšia ulica Nyhavn, alebo Malá morská panna. Pri oboch čakajte zástupy ľudí a ťažké manévrovanie s kočiarom. K panne tiež vedú schody. Vo všeobecnosti sa v Kodani dá s kočiarom pohybovať všade, bezbariérový prístup je poväčšinou štandard. Nebojte sa ani turisticky vyhľadávaných lokalít, ktoré sú pri návšetev Kodane must. O nich sa vám tu rozpisovať nebudem. Trip Advisor to spravil dávno za mňa.

Nyhavn
Legendárna ulica Nyhavn

Ak vám však Kodaň nestačí, aj samotné Dánsko poskytuje množstvo atrakcií, ktoré sa oplatí vidieť. Najznámejší je Møns Klint – biele útesy, na ktorých boli objavené prehistorické skameneliny. Je to necelé 2 hoďky autom z Kodane, takže ak máte čas, určite ta zájdite. Ale kočiar nechajte prosím doma.

 

Møns Klint
Møns Klint 🌊

Akurát čo by ste ho mohli zhodiť dolu briežkom, lebo po tom trilióne schodov by ho nenosil ani Van Damme. Ak sa odhodláte na toto kardio a zídete až dole, čaká vás nádherná pláž s pomerne veľkými kameňmi. Je to dosť náročný terén pre začínajúcich chodcov, takže na to treba pamätať. Ak sa odhodláte zájsť aj trošku ďalej, kamene sa postupne zmenšujú až na väčší štrk. Naše dieťa v tej dobe chodilo asi 4 mesiace, ale z ťažkého terénu si hlavu nerobilo. Hneď sa chcelo vrhnúť do tej 10 stupňovej vody a odplávať do Švédska. Je to týpek. 

Schody na Møns Klint
Schody schody schody 💩
Mons Klint pláž
Baby friendly terén 👊🏼

 

Mons Klint pláž
Za lepším terénom si treba zájsť 😉

 

Ďalším známym miestom je zámok Kronborg, ktorý sa nachádza v meste Helsingør. To je známe najmä vďaka trajektu do mesta Helsingborg vo Švédsku. Keď som ešte bola bezdetná, absolvovala som to aj s autom na druhú stranu a je to v pohodičke. Trajekty majú vnútorné pohodlné sedenie, takže ísť s drobcom nie je žiadny problém.

Zámok Kronborg
Zámok Kronborg – tam v ďiaľke 😎

Pokiaľ ide o zámok Kronborg, priznám sa bez boja, že vo vnútri sme neboli. V danej dobe by tam náš potom najskôr rozmlátil celú zbierku na fakličky , takže to zmysel nemalo. Pred zámkom sú ale úžasné zelené priestranstvá, kde sa decká dosýtosti vybehali. Môžem len odporučiť.

Pohľad do Helsingborgu
Pohľad do Helsingborgu 😊

Dánsko je celkovo krajina, kde môžete kdekoľvek odparkovať a stratiť sa v nejakom peknom zákutí kopčekov. Nečakajte veľkolepé výhľady, lebo ako som sa sama presvedčila, z jedného kopčeka vidíte akurát druhý kopček, ale aj tak je tá zeleň upokojujúca. Dánsko je skrátka naša láska a vždy bude.

Svanemøllen Strand
Oddýchnete napríklad aj tu, na Svanemøllen Strand 🏄🏼

Už zajtra Vám prinesieme pokračovanie našej dánskej oddysey. Tento krát s tipmi na hromadnú dopravu s kočiarom (alebo aj bez). Takže stay tuned a cestovaniu s dieťaťom zdar ✌🏼

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *