Kodaň s deťmi – ako na hromadnú dopravu lacno a rozumne

Kodaň s deťmi – ako na hromadnú dopravu lacno a rozumne

Po tipoch na najlepšie indoor a outdoor aktivity pre deti v Kodani, ktoré vás nezderú z groša (čítajte tu), máme pre vás pokračovanie nášho kodanského špeciálu. Tento krát o tom, ako prežiť Kodaň s deťmi v hromadnej doprave. Opäť vznikol v spolupráci so šikovnou Slovenkou Katkou Benčovou žijúcou v Kodani. V dnešnom blogu vám prezradíme triky na lacnú prepravu v Kodani s kočíkom, ale aj tipy na lacné lístky na hromadnú dopravu.

Čaká nás Kodaň s deťmi. Ako sa tam dostaneme najpohodlnejšie?

Teleportom. Lietadlom predsa. Najľahšie sa do Kodane dostanete letecky z Budapešti. Ryanair sem lieta pravidelne, rovnako ako Norwegian. Cenovo sú už porovnateľné, aj keď Wizz to stále hrá na low cost. Ceny leteniek si vždy zisťujeme buď priamo cez stránku leteckej spoločnosti alebo cez stránku Skyscanner.  My sme si pre let s dieťaťom vybrali Norwegian, nakoľko majú viac miesta na nohy. Cenovo vyšli dokonca o pár eur lacnejšie ako Wizz. Dodnes nostalgicky spomínam na nášho spolucestujúceho, pána biznismena, ktorý po pristátí lietadla prvý opustil kokpit 😄 Vladko je občas super spolucestujúci, darmo.

Odlety z Budapešti do Kodane
Ukážka spojov a cien medzi Budapešťou a Kodaňou ✈️ cez portál Skyscanner.

Možnosť B ako si užiť Kodaň s deťmi naplno je letieť z Budapešti do Malmö (Švédsko) s Wizz air. Odtiaľ sa pohodlne viete dostať hromadnou dopravou cez slávny Öresundský most priamo do Kodane. Ešte bezdetní sme absolvovali Malmö trasu, ale s dieťaťom by som odporučila najkratšiu možnú alternatívu. Malmö je však tiež nádherné a oplatí sa ho vidieť, ak máte čas.

Trasa z Malmö do Kodane
Trasa z letiska Malmö do kodane verejnou dopravou 🚍

Hromadná doprava

Autobusy

Výhodou autobusov je, že premávajú často a pohodlne sa dostanete kamkoľvek. Nevýhodou je, že miesta pre kočiare a vozičkárov sú len dve. To znamená, že ak vás už niekto predbehol na skoršej zastávku, musíte si počkať na ďalší spoj. Odporúčam ani neskúšať oduté gamby s výrazom – uhnite, veď ja som matka, mám prednosť. Nemáte. Tu sa pravidlá dodržujú, tak podľa nich hrajte aj vy a počkajte si na ďalší. Raz príde. Ak to nespravíte, vypoklonkujú vás samotní spolucestujúci alebo v horšom prípade šofér. Z mojej aj Katkinej skúsenosti však s tým až taký problém nie je. Autobusy chodia poloprádzne (okrem špičky), lebo všetci šlapú do pedálov. Nedávno však Kodaňská MHD obohatila svoj arzenál autobusov o nový typ, ktorý je 2x dlhší ako bežné autobusy. Vlezú doň až 4 kočiare/vozíčky a premáva každých 5-6 minút v rámci centra. Takmer nikdy nie je preplnený. Nájdete v ňom komplet cestovný poriadok aj aktuálne informácie o meškaniach na iných linkách. A teraz vás poprosím o minútu ticha za naše horiace vlaky z éry, keď Máziková v Pachovi hrala sexbombu.

Miško v kočiari v autobuse
Miško v kočiari v autobuse 🚍

Metro

Ako v každom väčšom meste, aj v Kodani je najrýchlejším spôsobom prepravy metro. Jazda v ňom je maximálne pohodlná. Ak sa bojíte množstva schodov, upokojím vás. Dáni mysleli pri jeho budovaní aj na matky s kočiarmi a vozičkárov. Do každej stanice sa totiž pohodlne dostanete výťahom. Počul si, Paríž?! Bezbariérový prístup! 
Jediný čas, kedy neodporúčame ísť metrom je v rannej (8.00) a poobednej (16.00-18.00) špičke. Vo vagónoch je príšerný vzduch a stiesnený priestor. Ale ak vám nevadia nadšené pohľady spolucestujúcich a nemáte sa ako inak preperaviť, nik vám nebude brániť vo vstupe do podzemia 😏 Jediná nevýhoda metra je, že je o niečo stiesnenejšie ako vlaky alebo autobusy, lebo je proste užšie.

Mapa metra a vlakov, Kodaň
Mapa metra a vlakov, Kodaň

Vlaky

Vlaky premávajú vrámci Kodane, ale aj ako regio spoje na väčšie vzdialenosti. Na rozdiel od metra by ste sa pohodlne prepravili aj s tankom dvojkočiarom. Bezbariérový prístup je samozrejmosťou. Vo vlakom aj najpohodlnejšie prepravíte bicykel, lebo miesta je naozaj dosť. Na rozdiel od autobusov majú vlaky špeciálne označené vozne, do ktorých môžete nastúpiť s bicyklom alebo kočiarom a pohodlne si ho uchytiť na pripravené držiaky. 

vlaková stanica kodan
Hlavná vlaková stanica, Kodaň. Skoro ako tá bratislavská stanica, čo? 😳

Bicykel

Je však jednoznačným víťazom. Ako napísala Katka – kodančania neriešia počasie. Je jedno ako je, ráno vytiahnu bicykel, sebe aj decku oblečú pršiplášť a jedem bomby. S bicyklom sa dostanete absolútne všade, aj keď občas musíte z neho zísť (pešie zóny). Cyklisti majú svoje pruhy, svoje prechody aj svoje semafóry. Niečo podobné som zažila aj v Amsterdame, ale Kodaň svojou sofistikovanosťou bicyklovej dopravy ďaleko predčila toto, aj ktorékoľvek iné mesto na svete. Bicykle sú úplne že všade. V meste je tak oveľa menej áut a zápch. Vďaka bicyklom je obézny Dán niečo ako Bigfoot – možno aj existuje, ale nik ho naozaj nevidel. Bicykle si tiež môžete zobrať do autobusu, metra aj vlaku. Máte na ne samozrejme vyhradený priestor, ktorý musíte dodržať.

 

Katka a Miško na bicykli v Kodani
Katka a Miško na bicykli 🚲

Pokiaľ ide o bicykle, Kodaň má aj ďalšiu špecialitku – tzv. christiania bike s predným vozíkom pre 3-4 deti. V prípade potreby by sa do neho zmestili aj dospelí. Tieto bajky majú podporný elektrický pohon, keďže utiahnuť takúto váhu nie je žiadna sranda.

 

christiania bike
Christiania bike 🚲 (zdroj na obrázok bit.ly/2PL0Yit ). Kodaň s deťmi vie byť veľmi zábavná, keď máte chuť 😉

Pokiaľ ide o prilby, tie u cyklistov moc vidieť nie je, u detí sú povinnosťou. Zažili sme zrážku auta s bicyklom (na vine bol cyklista), takže prilby by som každopádne odporučila. Týpek našťastie vstal, oprášil sa a ešte sa aj sa opravedlnil. Koniec dobrý, všetko dobré.

Požičovňa bicyklov

Bicykle sa dajú požičať prakticky všade. Osobnú skúsenosť s nimi nemáme, lebo Katka má svoj a nám požičala tiež. Aby ste ale nepovedali, že som marha lenivá, na konci nájdete link na najlepšie požičovne bicyklov podľa portálu yelp. Odporúčam vám, aby ste si hľadali požičovne v blízkosti svojho ubytovania. Aspoň sa nenachodíte 😉 Ja som po zbežnosm kliknutí našla asi tak milión požičovní aj s hodnoteniami. Tak šup si vybrať 👀 Spomínaný zoznam 10 najlepších kodanských požičovní bicyklov podľa hodnotení zákazníkov je tu

Ale aký lístok si mám kúpiť?

Rejsekort

Možností, aký lístok si zakúpiť je samozrejme viac. Najvýhodnejšia je podľa Katky Rejsekort Anonymos, čiže čipová karta, ktorá stojí 80DKK a dá sa zakúpiť na hlavnej stanici. Pre Kodančanov existuje aj Rejsekort s menom a dánskou adresou, ktorá stojí 50DKK, ale tá nás, bežných smrteľníkov, bez trvalého pobytu zaujímať nemusí. Na Anonymous verziu adresu nepotrebujete.

Nabíjate si ju podľa potreby, trebárs na 100DKK a jazdíte, kým máte kredit. Aktuálny stav na karte vám ukazuje každá mašinka, kde sa pípnete. Nezabudnite sa odpípuť aj pri odchode z busu/metra/vlaku! Inak vám bude bežať cena, ako keby ste boli vo vnútri a keď sa pípnete nabudúce, stiahne vám veľa korún.

Rejsekort Copenhagen
Rejsekort Copenhagen 🚆🚇🚍

Je to preto, lebo Kodaň je rozdelená do zón. Najdrahšia zóna je prirodzene zóna centra a čím sa ide ďalej, tým sú zóny lacnejšie. Vychádza to cca 12DKK na zónu, ale ceny sa rôznia.
Jeden príklad nám uviedla Katka: „Bežná cena, ktorú miniem napríklad ja, keď idem do mesta alebo s Miškom do škôlky je 15DKK ale bývame v zóne č.2, čo je širsie centrum.” Ďalší Katkin tip je, že na jednu Rejsekort sa dajú pípnuť až 4 ľudia. Čiže každý člen posádky nepotrebuje vlastnú kartu, ale stačí jedna a pri vstupe/výstupe do prostriedku ju treba pípnuť viac krát.

24-hodinový lístok

Alternatívou ku Rejsekort je 24 hodinový lístok. Stojí 150DKK a môžete sa na ňom prepravovať vo všetkých zónach. Na jedného dospelého pripadajú dve deti do 12 rokov zadarmo, deti od 16 rokov si kupujú lístok za 75DKK. Z Katkinho pohľadu je Rejsekort vždy lepším riešením, aj keď si ju musíte zakúpiť za 80DKK. Viac o lístkoch sa dočítate tu.

Jednorázové lístky

Ďalšou možnosťou sú aj jednorazové lístky, ktoré sa ale moc neoplatia. Jeden lístok stojí od 24DKK (2 zóny) až po 84DKK (8 zón). Bežný turista si s dvomi zónami bohate vystačí, keďže všetky hlavné atrakcie sa nachádzajú tam.

Citypass

Je karta s neobmedzeným prístupom na metro, autobusy a vlaky v zóne 1-4. Pre bežného návštevníka Kodane sú spomínané zóny dostačujúce. Ak si ale nájdete ubytovanie napr. cez Airbnb mimo týchto zón, museli by ste buď kúpiť klasický 24 hodinový lístok na všetky zóny, alebo k Citypass dokupovať jednorazovky, čo mi príde vrcholne nepraktické. Cena pre osoby staršie ako 16 rokov je za 24 hodinový lístok 80DKK (deti od 13 do 16 rokov za 40DKK), za 48 hodinový 150DKK (deti 75DKK), za 72 hodinový 200DKK (deti 100DKK) a za 120 hodinový 300DKK (deti 150DKK). Na jeden dospelý lístok sa tiež môžu zadarmo preperaviť dve deti do 12 rokov. Citypass lístky sa dajú kúpiť predom online na tejto stránke

Mapa metra, Kodaň 🚇 s označením, kde platí Citypass.

Copenhagen card

Ak sa chystáte Kodaň s deťmi vidieť ako praví turisti, ktorí nemôžu nič zmeškať a chcete aj čo to minúť na atrakcie ako Zoo, Tivoli, hrady, radnica atď. odporučila by som vám zakúpiť Copenhagen cart. Je to karta, v ktorej máte zahrnutú dopravu a vstupy na atrakcie + prepravu z a na letisko. Znie to samozrejme lákavo, all in ponuka…ale pokiaľ naozaj naplno nevyužijete atrakcie, na ktoré máte vstupy, budú to vyhodené peniaze. Vždy je predsa výhodnejšie presúvať sa ako lokálni obyvatelia. Copenhagen cart je na 24, 48, 72 a 120h. Cena začína od 54€ za dospelého (27€ za dieťa od 10 do 15 rokov, do 9 zadarmo, nad 15 plný lístok) a končí na 121€ za dospelého a 61€ za dieťa. Viac o tom, čo všetko s kartou môžete vidieť a kam všade sa môžete prperaviť nájdete tu.

copenhagen card
Copenhagen card 💶

 

Blog by sme uzavreli tým, že Kodaň s deťmi je skrátka vždy dobrý nápad. Všetko v hromadnej doprave je prispôsobené tomu, aby sa vám cestovalo pohodlne s kočiarom a dieťaťom. Ak máte aj vy pre nás ďalšie tipy a triky, ako sa lacno a pohodlne pohybovať v kodanskej hromadnej doprave s dieťaťom, sem s nimi. Naši čitatelia aj my sa potešíme každej vychytávke 😏 A ak ste ešte nečítali náš blog o najlepších indoor a outdoor aktivitách v Kodani s deťmi, hneď klikajte sem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *