10 rád, čo zbaliť a ako zvládnuť stanovanie s deťmi (v kempe)

10 rád, čo zbaliť a ako zvládnuť stanovanie s deťmi (v kempe)

Spísala som vám pár tipov, čo očakávať a ako zvládnuť stanovanie s deťmi. Nečakajte ale rady, že si nezabudnite zbaliť detský cepín alebo kyslíkovú masku. Boli sme stanovať až raz, aj to tak trošku na sedlákov. Porovnanie nášho stanu s tým, čo tam mali ostatní s deťmi bolo žalostné. Vedeli ste, že niektoré stany majú aj predsiene? Mi to pripomínalo scénu z Pána Prsteňov, keď do kráľovského stanu Theódena prišiel Elrond na audienciu 😂 (LOTR geeks know) Náš mini stan však maximálne poslúžil svojmu účelu na krátkodobú stanovačku. Žiadne extrémnosti na štýl Bear Gryllsa sme nevymysleli ani pokiaľ ide o výber stanoviska. Ostali sme pekne v bezpečí kempu. Poradím vám teda v tom, čo som sama zažila a nie v tom, čo by som si sama vymyslela, aby ste nás čítali  😏 

A ako teda zvládnuť stanovanie s deťmi bez pokusu o útek do apartmánu?

 1. O DETI SA NEBOJTE

  Deti vo všeobecnosti zvládajú stanovanie veľmi dobre. Páči sa im novonadobudnutá voľnosť kempu a aj to, že sú prakticky nonstop von. Nech vás teda neodradí obava, že či sa im bude páčiť. Bude. Pre upresnenie: hovorím o deťoch, ktoré ešte nie sú sprznené tabletami, wi-fi, youtubermi, lebo wi-fi v takom kempe často pokulhává. Inak off topic, to vážne tie decká fičia na Gogovi a spol.? Moja 8 (!) ročná neter ho vie citovať ako my kedysi Mor ho… A chalan má koľko? 21 mi prezdradil gúgel. Som stará, lebo toto mi hlava neberie 😢 Ale počkať, nie to som chcela, pardon. O zbytočných celebritách inokedy. Späť k téme stanovanie s deťmi.

 2. VYBERTE VHODNÝ KEMP

  Celkom dôležitý bod je výber samotného kempu. Voľte taký, kde budete mať kde prihriať jedlo, ideálne zadarmo, nie za euráče. Teplá voda v kohútiku pre malého kempera poteší tiež. Aj sprchu občas treba. Za mňa tiež musí byť pitná. S dieťaťom si proste netrúfnem ísť len tak, mirnix-dirnix. Ak si trúfate vy, máte môj páčik a obdiv 😉

 3. VYBERTE VHODNÝ SPOT

  Ak už ste sa rozhodli ísť do kempu, vyberajte miesto na rozloženie stanu, kde je najmenej blata a najviac trávy. Túto radu oceníte neskôr, verte mi 😉  Vhodné sú tiež spoty pod stromami, ktoré stan chránia pred slnkom aj dažďom. Aspoň čiastočne.

 4. DORIEŠTE POSEDENIE

  Z vecí, ktoré ocenia rodičia mi napadá nasledovné: nejaké to posedeníčko pred stanom. Nie je to nutnosť, skôr len prejav skúseného cestovateľa, ktorý vie, že lavičky v kempe sú zásadne vždy obsadené rodinkou Nemcov, ktorí sú tam už 2 týždne a zaručene neodídu skôr, ako vy. A keď deti zaspia treba šebe vypic a žic si oddýchnuť. Tak aby bolo kde. 

 

A čo si teda máte zbaliť?

 1. LOGIKU

  Pokiaľ ide o balenie nutného vybavenia, predpokladám, že písať také ako „zbaľte si stan, spacáky, karimatky alebo nafukovacie postele“ písať nemusím, či?  😂 

 2. NEPREMOKAVÉ, NÁHRADNÉ AJ TEPLEJŠIE OBLEČENIE

  Ak nejdete stanovať do Dead Valley alebo tak podobne, určite by som odporučila pribaliť nepremokavé oblečenie – od hlavy až po tie malé hobbitie nohy. Stanovanie s deťmi sa môže kedykoľvek zvrhnúť na Noeho plavbu na nafukovacej posteli po kempe, ak vás dážď vytopí… Jeden nikdy nevie, ako sa počasie zvrtne a pri stanovačke platí, že ste proste von nonstop. Argument typu: nemôžeš ísť von, lebo prší je rovnaký, ako nemôžeš sa ísť kúpať, lebo tá voda je mokrá. Nonsens. Ste von, tak sa pripravte.

  Náhradné oblečenie je must vždy a všade. Ak máte málo miesta, veci operiete. Horšie je, ak je vlhosť vzduchu taká, že sa z neho viete aj napiť. Vtedy moc uschnutie oblečka nečakajte. Skorej splesnie. Takže opakujem – rezervné veci. Aspoň na 3 dni.

  Zbaľte si aj teplejšie veci – aj keby hlásili každý deň 40 stupňov. Ja sa riadim heslom, ktoré mi vtĺkala do hlavy moja mama celý život – auto odvezie. Veru tak. Istota je istota a s dieťaťom treba istiť 2x tak. Cliffhanger neistil a pozrite, ako dopadol 😁

 3. ŽIADNE HRAČKY

  Stanovanie s deťmi má neodškriepiteľnú výhodu. 1x som nemusela so sebou trepať za vagón hračiek a knižiek. My sme to dali na Maugliho, t.j. hraj sa s tým, čo džungľa príroda dala. Lístie, blato, sušiace sa ponožky toho francúza, čo sa asi nesprchoval…hmm, to sem asi nepatrí. Dieťa je rodený objavovateľ všetkých pachov, rôznych povrchov a materiálov, či dokonca ľudí. Stanovačka je preň z týchto dôvodov úplný eden. 

 4. STANOVANIE S DEŤMI VYŽADUJE ORGANIZAČNÉ SCHOPNOSTI KRABIČKY

  Kokso, tie by sa mi tam vtedy mega zišli. Krabičky, škatuľky, sáčky, alebo tašky, v ktorých by som LOGICKY mala potriedený náš majetok. Ale to ja nie. Kým mám počas balenia energiu, veci spolu súvisiace ukladám ku sebe. S pribúdajúcimi hodinami a stresom zvyknem vytvoriť jednu tašku, ktorá by sa voľne dala nazvať taškou pre všetko. Pri stanovačke, keď máte celý nutný majetok so sebou je to ale dosť nepraktické riešenie. Mať také maslo pri nabíjačke sa nevypláca 😢 Poučte sa z chýb druhých, a.k.a. mojich a tvorte si menšie uložné priestory, ktoré budú obsahovať SPOLU SÚVISIACE produkty. Keď sa vás zmätený manžel bude donekonečna vypytovať, kde čo je, netresknete mu zamaslovenou nabíjačkou po hlave, ale s úsmevom mu odpoviete, že je to v škatuľke s modrým vekom.

 5. SEDLIACKY ROZUM

  Týmto bodom už asi len naháňam počet znakov. Proste si zbaľte sedliacky rozum. Však nejdete do mongolskej jurty, ale stanovať. A do kempu. Dávať vám rady, ako ísť stanovať niekam do lesa na Bear Gryllsa vám ja nedám z jednoduchého dôvodu – ja si na to s malým deckom do 2 rokov netrúfam. Voľakde dačo zje, strepe sa dole briežkom alebo sa len jednoducho zatúla. V tomto som trochu paranoidná. Takže stanovačka niekde v malinčí pod Chopkom nám zatiaľ nehrozí. S dieťaťom nad 3 roky by som šla v pohode, ale s naším malým Emilom z Lönnebergy, ktorý vymyslí aj to, čo tebe nenapadne, to ani omylom. Samozrejme, nikoho, kto sa rozhodne stanovať takto s malým bábom nezatracujem. Každý sám najlepšie pozná svoje dieťa a čo si s ním môže dovoliť robiť.

   

  To by bolo z našich rád asi tak všetko. Dúfam, že ich je 10, lebo hoci som po mame zdedila jemný predkus, talent na matiku sa mi už neušiel 😅 Ak ste tu nenašli všetko, čo vás zaujíma, nezúfajte. Nie sme prví, čo s dieťaťom stanovať boli a radi sa podelili o svoje dojmy.

  Ak sa vám páči stanovačka off grid a chcete so sebou zobrať aj dieťa, existuje množtvo ľudí, ktorí sa tomu venujú a radi o tom aj píšu. Pár linkov som vám dala sem sem a ešte jeden veľmi pekný inspiro Instagram.

  Ak vás zaujímajú aj ďalšie naše cestovateľské rady, klikajte sem, kde píšeme o presunoch s deťmi alebo sem, kde sme spísali základné rady o cestovaní s dieťaťom.

Cestovaniu zdar!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *