Cestovanie s deťmi – o našej nevšednej ceste po Albánsku s bábom

Cestovanie s deťmi – o našej nevšednej ceste po Albánsku s bábom

Albánsky denník, časť prvá

Tak sme sa rozhodli ísť do Albánska. Na dovolenku. Nikdy totiž nechodíme 2x na to isté miesto a Albánsko bolo a našom bucket lište už dlho. Tak prečo to neskúsiť? Cestovky to tu predsa opisujú ako neobjavenú perlu Jadranu. Takže je rozhodnuté, ideme. Zbalíme dieťa (rok a 4 mesiace straré), pribalíme svokrovcov a ja naplánujem trip.  Samozrejme, bez cestovky, veď sme priemerní hipsteri, čo hejtujú fakultatívne výlety loďou a do susedného mesta. Cestovanie s deťmi (a inými rodinnými príslušníkmi) sa preto stáva novou výzvou, ktorú chytáme za pačesy a vyrážame na cestu.

Albánske hory, oblasť Vuno
Albánske hory, oblasť Vuno

Zas tie maďarské diaľnice…

Vyrážame z Budapešti, letecky do Tirany, odtiaľ berieme auto a smerujeme na Ksamil so zastávkami cestou.
Diaľnica, smer Budapešť. Stojíme už 60 km pred Pešťou, spolu s Čechmi naloženým po vrch paštikami smerujúcich do Chorvátska. Neni šanca čakať, lietadlo nás nepočká. Razom sa nám zjavil tretí pruh zvaný krajnica. A tak sa šialenou 60 -kou rútime popri trúbiacich kamiónoch a nasratých sandálo-ponožkároch až sa odtiaľ dostaneme. Keby to videl Semir, Peťko svoj vodičák už neuvidí.
Letisko! Hurá, sme zachránení! …a máme 3 hodiny meškanie… to sme kľudne v tej kolóne mohli ostať. Nevadí. Dieťa šialene unavené po hodinovom plači konečne zaspí v kočiari. Má teplotu a kašeľ. Ideálne podmienky na presun a výlety. Všetci to ale berieme tak, ze morská voda a vzduch to vyriešia.

Albánske more a hory, oblasť Vuno
Albánske more a hory, oblasť Vuno

Auto pre celebrity

Tirana. Let prebehol bez komplikácií, Vlad mal kamoša, s ktorým si požičiavali hračky. Na letisku nás vítajú ako celebrity, s ceduľkou s mojim menom. Celebritný pocit opadne, keď nás dovedú k najškaredsiemu autu na svete – Fiat Multipla. Všetci by sa aj smiali, ale každý je vyflusnutý z cesty. Zatiaľ čo so Zenim riešime papiere, ospevuje mi našu Multiplu. Aké to je kvalitné auto len so 134 tisíc km. Pri pohľade naň je jasné, že je to skôr 134 miliónov, ale neriešime. Chceme naše auto s panoramatickými oknami (tak to nazval Zeni), aby každý lepšie videl, čo za ch*ja si toto kúpi a vyrážame na juh.

 

Ak dovolenka, tak jedine s hádkami

Cesta je zdá sa nekonečná. 2x sa stratíme, hoci “to je tak jednoduché, že nemáte kde zablúdiť” povedal Zeni. Prekvapivo, cestu najlepšie zvláda najmladší člen, ktorého panoramatické okná evidentne zaujali. Keď pred polnocou konečne dorazíme do našej dedinky, svokra je už zo zúfalstva v slzách. Nuž Neni to pre každého, sedieť 4 hodiny v aute a jazdiť cez priesmyky a diaľnice s oslami   😃  . Po príchode na ubytovanie mi ešte povie, že keby toto vedela, v živote nejde. Super začiatok rodinnej dovolenky, čo vám budem hovoriť. Ubytko aj domáci však vyzerajú skvele. Vyzdvihnúť nás ale Filip musí prísť do dediny. Lebo pri hľadaní jeho domu sa stratila aj navigácia, ako hoši z ĽSNS, keď vyliezli na zlý Kriváň.

Albánsko, Villa Filip, Vuno
Villa Filip, oblasť Vuno

Cestovanie s deťmi je zábava

Už sme v posteliach. Deň jedna je za nami. My s Petrom sa smejeme, lebo presne pre túto divočinu milujeme cestovanie. Je to náročné, nie je to pre každého, zažijete neuveriteľné veci. Ako motorku na diaľnici v protismere. Alebo policajtov, ktorí vas nasmerujú na cestu, ktorú práve valcom dokončujú. A vy si len tak idete za valcom a cítite, ako sa asfalt lepí na gumy 😄 Nemenila by som. Toto je ten pravý all inclusive, lebo zažiješ aj to, čo by Boris Filan nevymyslel. A navyše, cestovanie s deťmi, tomu dodáva ešte úplne novú príchuť.
P.s.- svokra nám už odpustila, keď uvidela more. Je tu super.

Svokrovci a Vladko, Jäle Beach, Albánsko, cestuj s deťmi
Cestuj s deťmi aj svokrovcami, vyplatí sa to 😊 Jäle Beach

P.s.2- toto je prvá aj posledná foto funkčnej Multiply. Stay tuned na ďalšie storky  bude to drsné.

Prvá a posledná fotka funkčnej Multiply, Albánsko, Vuno
Cestovanie s deťmi je sranda. Najmä ak máte funkčnú Multiplu 😉

 

Kayak, Jäle Beach, Albansko
Kayak, Jäle Beach

 

Jäle Beach, kayak
Opustená pláž neďaleko pláže Jäle

 

Kayak, Jäle Beach, Albansko
Kayak, pláž Jäle

 

Pokračovanie nášho albánskeho dobrodružstva nájdete tu.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *